"Doğum Öncesi Hamilelik Danışmanlığı "

Gebeliğin oluşumuyla başlayan süreçte annenin yaşayacağı ruhsal değişimler ve dalgalanmalarla birlikte gebelik bütün aileyi etkiler hale gelmektedir. Bu sebeple, hamilelik süresince fiziksel ve psikolojik takip ve destek büyük önem taşımaktadır.

Gebelik ve doğum fizyolojik bir olaydır. Gebelik ve doğum birçok kültürde hayatın olağan bir parçası olarak kabul edilse de gebeliğe ve aileye yeni katılacak olan bireye uyum zaman almaktadır. Gebelikte meydana gelen duygusal ve fiziksel değişimler ailede durumsal ve gelişimsel krize yol açabilir. Bu süreçte çiftlerin anne baba olmaları ile ilgili kaygılarıyla baş edebilmelerinin en iyi yolu gebelik, doğum ve doğum sonu dönemlerde bireysel sorumluluk almalarını sağlamaktır. Böylece anne ve baba adayları gebelik, doğum ve doğum sonu dönemle ilgili alınan kararların büyük bir çoğunluğuna katılmış olurlar. Bu katılım, aile yaşam döngüsünde son derece önemli ve eşsiz deneyim olduğu kadar uzun ve zor olan gebelik sürecinin kolay ve mutlu bir süreç olarak yaşanmasına katkı sağlar.

Doğuma hazırlık sürecinde fiziksel hazırlık kadar psikolojik hazırlık süreci de oldukça önemlidir. Doğuma hazırlanan anne ve baba adaylarının her türlü psikolojik destek alarak, doğuma ve doğum sonrasına daha sağlıklı bir şekilde hazırlanması mümkündür.

Gebelik sürecinde ve doğum anında yaşanan zorlukların en önemli nedenlerinden bir tanesi de psikolojik engelleyicilerdir. Hamilelik sürecinde değişen ve aktive olan hormonların da etkisiyle bilinçaltında bulunan süreçler ve yanlış bilgiler ortaya çıkabilmektedir. Doğum anının bilinçaltı bir evrede gerçekleşmesi ve doğum anında bulunan herkesin özellikle de anne ve bebeğin bu deneyimden mümkün olabilecek en olumlu bir şekilde çıkması, doğum öncesi danışmanlığın en önemli hedeflerinden bir tanesidir.

Bu psikolojik çalışmalar gebeyi güçlendirir, içinde yaşanılan duyguların ya da durumların farkındalığının sağlanarak daha sağlıklı sürecin yaşanmasını kolaylaştırır. Böylece daha bilinçli, farkındalığı yüksek doğum ve ebeveynliğe odaklanılabilir.

Doğum öncesi (gebelikte) bakım ve danışmanlığın amaçları:
* - Anne ve bebek sağlığının sürdürülmesi,.
* - Risk değerlendirmesinin zamanında yapılarak, riske uygun doğru müdahalelerin gerçekleştirilmesinin sağlanması.
* - Gebelik, doğum ve ebeveynlik ile ilgili konularda Hamile kadının ve ailesinin eğitilmesi.
* - Doğuma hazırlanan aile ile güvenli bir ilişkinin kurulması,
* - Gerektiğinde gebe kadının uygun kaynaklara yönlendirilmesini sağlamaktır.

EBE Danışmanın Gebelikteki Rolü:
* - Anneye gebelik, genel vücut bakımı, beslenme, aktivite, aile planlaması gibi konular hakkında bilgilendirmek
* - Gebelikte tehlike belirtileri, doğacak olan bebeğin gerekli bakımı ve annenin ihtiyacı olabilecek diğer konularda bilgi vermek,
* - Anneyi fizyolojik ve psikolojik olarak doğuma hazırlamak,
* - Gebenin doğum sonrası dönemde rahat bir lohusalık geçirmesini sağlamak.
Kayıtları başlayan Gebelik Okulumuz ile ilgili detaylı bilgi almak ve kayıt olmak isteyenler,iletişim kanallarımız aracılığı ile bizim ile iletişime geçebilirler..

Ana Sayfaya DönGebeOkulu
Hamilelik veNefes Egzersizleri
EmzirmeEğitimi
Bebek BakımıEğitimi

İletişim Bilgilerimiz

Geçici olarak kullandığımız İletişim bilgilerimiz ve adresimiz aşağıdadır.

Mehmet Akif Mah. Zirve Sokak Kılıç Apt. No: 11 Kat: 3 D. No: 9 Çekmeköy / İstanbul

info@dogumdestegi.com

+90 542 560 0945

Bülten

Bizi takip et

© www.dogumdestegi.com Tüm Hakları Saklıdır.

Designed by HTML Codex